אילוסטרייטור, פוטושופ או אינדיזיין?

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

מתלבטים באיזו תוכנה לבצע פרויקט? העניין הזה עולה מעת לעת.
מי שעדיין מתלבט, מוזמן לקרוא:

מצילום ועריכה לכלים טיפוגרפיים, לעריכת וידאו וסאונד, Adobe Creative Suite מעניקה למשתמשיה ממש את כל הכלים שהם צריכים כדי ליצור מוצר מקצועי, בצורה מהירה ונוחה עבור כל סוג של פרויקט.

לעת עתה, בואו נתמקד בתחום הגרפי. בין אם אנחנו מדברים על עיצוב לוגו, גרפיקה למדיה חברתית או עיצוב פרוייקט לדפוס, Adobe פיתחה את סביבת העבודה והכלים המושלמים עבור המשימות הנ"ל עם Photoshop, Illustrator ו- InDesign.

 Photoshop, Illustrator ו- InDesign

אוסף התוכנות הסופר עוצמתיות, כשכל תוכנה מהן היא עולם ומלואו בפני עצמה עם עשרות תכונות שקיימות רק בה, לסוג ספציפי של פרוייקט. שימוש בתוכנה ובכלים הנכונים, עבור הפרוייקט הנכון, הופך את חווית העיצוב לקלה יותר ומקצועית יותר. וזה בדוק.

העיצוב הופך פשוט ליעיל יותר משום שמעצבים יכולים לעבוד מהר יותר, וליצור יותר אפשרויות עבור הלקוחות בפחות זמן. מעצבים יכולים לייצר עבודה מקצועית יותר ובאיכות גבוהה יותר עם הכלים המותאמים לפרויקט. שימוש בכלי הנכון גם מעניק לנו הרבה יותר גמישות מבחינת שינויים ועריכה גלובאלית, בהתאם לצורך ללא בזבוז זמן מיותר על עריכה של אלמנטים בודדים.

אז איך נדע באיזו תוכנה להשתמש? כשניגשים לבחון פרוייקט גרפי, נשאל את 3 השאלות הבאות:

 1. פרינט או דיגיטל
  Digital-1Print-1

  פרוייקט לפרינט, או בעברית לדפוס, כשמו כן הוא. הפרוייקט מיועד להדפסה פיזית על סוג כלשהו של חומר (למשל כרטיסי ביקור, פלאיירים, חולצות, מארזים, סטיקרים ועוד..).
  פרוייקט לדיגיטל, מיועד לצפייה על גבי מסך כלשהו (למשל גרפיקה לאתרי אינטרנט, גרפיקה לרשתות חברתיות, מצגות, באנרים, עמודי נחיתה ועוד..).

 2. תמונה או טקסט
  image-1TXT-1

  פרויקטי תמונה מורכבים מאלמנטים ויזואליים כמו תמונות, איורים, צורות ותבניות. פרויקטי טקסט מתמקדים במילים, בין אם זה מספר מילים (כרטיסי ביקור), ענני מילים בטיפוגרפיה מעניינת או טקסט אינפורמטיבי (חוברות). לעתים קרובות, כנעט בכל פרויקט יהיה מקום ביטוי לכל הסגנונות.

 3. ווקטור או אילוסטרציה
  Vector-1

  פרויקטי וקטור הם למעשה תמונה גדולה שנבנת מחישובי קווים, צורות, טקסטים ומשטחי צבע שניתן להגדיל או להקטין אותם לכל גודל (לוגו למשל) ללא איבוד איכות, או פיקסול של התמונה.

Design-App-Chart-01-1

מתי כדאי לי להשתמש בפוטושופ?

לאיזה סוג של עבודות פוטושופ טוב? האמת שזה די קל (רמז: זה בשם) כן, תמונות.
התוכנה תוכננה במקור כפתרון מקיף ליצירה, עריכה ותיקון כל סוג של תמונה / סריקה. מאז, Photoshop התפתחה לסביבת עבודה מלאת כלים ייחודיים המאפשרים למשתמשים לעשות כל כך הרבה יותר. אמנים משתמשים בפוטושופ כדי לצייר, לתכנן סקיצות ואפילו לצייר אמנות דיגיטלי מקצועית. צלמים משתמשים בפוטושופ כדי להתאים ולשנות את התמונות שלהם מבחינת צבע ותאורה, תיקוני פגמים ועוד.. מעצבי משתמשים בפוטושופ כדי ליצור תמונות וקבצים דיגיטליים מוכנים לרשת.

Screen-Shot-2016-08-10-at-11.22.33-AM

כאשר רוב האנשים חושבים על עיצוב גרפי, הם חושבים באופן מיידי על Photoshop. וזה נכון: פוטושופ היא היישום החזק ביותר עבור ליטוש ויצירת תמונות. אפשרות כלי השכבות הופכת את העבודה לפשוטה הרבה יותר. בלחיצה אחת אפשר לארגן מחדש קבוצות, שכבות, לשנות שכבות. כלי ההתאמה הם בהרבה יותר חזקים מאשר בכל אחת מהתוכנות האחרות של אדובי, ומאפשרים שינויים ונגיעות אפילו ברמה מינורית בתיקוני צבע, ניגודיות, בהירות ועוד.. אבל פוטושופ היא לא תמיד הפתרון הטוב ביותר. הנה דוגמאות לאיך Photoshop עובדת הכי טוב וכמה מקרים שבהם זה הגיוני יותר להעביר את העבודה לידי Illustrator או InDesign.

השתמשו בפוטושופ כאשר..

 • הגיע שלב ללטש צילומים. צריכים לצבוע מחדש תמונה? או לתקן קצת שיער מיותר? או באופן דיגיטלי לפוצץ חצ'קון? פוטושופ = תמונות. ואין שום כלי טוב יותר עבור התעסקות עם תמונות.
 • אתם צריכים לערוך יצירות אמנות כלשהן עבור דיגיטל או פרינט. זה יכול להיות תמונה, ציור, שרבוט, או כל דבר אחר. פוטושופ היא הכלי הנכון כדי לוודא שכל קו, צלף מריחה ומרקם נמצא במקום. לאחר מכן, תוכלו להשתמש בתוצר הסופי בכל מקום, בין אם בפני עצמו או בתוך פרוייקט אחר ב-Illustrator או InDesign.
 • אתם רוצים תמונות עבור רשת, כמו תמונות למדיה החברתית, מודעות באנר, הדר ועיצוב לדואר אלקטרוני וכו'.. יצירת תמונות אלה ב- Photoshop יבטיח שהקבצים מדוייקים בגודלם ובמשקלם במיוחד עבור האינטרנט.
 • אתם צריכים ליצור פריסה (Layout) לאתר או לאפליקציה. העבודה בשכבות הופכת את השינויים תוך כדי ניסוי לחיים ממש קלים, ומשום שפוטושופ היא תוכנה מבוססת פיקסלים (כמו המסך שלכם), תוכלו להיות בטוחים שהעיצוב שלכם בדיוק בגודל הנכון ביחס לגודל המסך.
 • אתם רוצים להתפנק עם אנימציה ווידאו. היום, מצלמות, חוץ מלצלם תמונות פנטסטיות, מצלמות גם קטעי וידאו לא רעים בכלל. Photoshop מקלה את תהליך החיתוך ואיחוד קטעי וידאו פשוטים יחד, להוסיף גרפיקה, פילטרים, טקסט, אנימציה ועוד.

השתמשו בתוכנה אחרת כאשר:

 • אתם ניגשים לעיצוב לוגו. בגלל שלוגו מטבעו הוא סמל שהולך עם העס או המוצר על כל כך הרבה מוצרים, גדלים, מקומות, הוא חייב להיות קובץ וקטורי. קובץ שניתן להגדיל ולהקטין אותו ללא הגבלה, ללא איבוד מידע ופיקסול. פוטושופ אינה אופטימלית ליצור גרפיקה וקטורית, אז אם אתם לא רוצים מראש להיכנס לצרה שתאלץ אתכם גם ככה לבנות את הלוגו מחדש, לא לעצב לוגו בפוטושופ.
 • אתם צריכים לייצר קובץ טיפוגרפי או קובץ עם הרבה טקסט, בין אם זה לדפוס או דיגיטלי, פוטושופ לא הכלי הנכון עבור משימת טקסט.כותרות, שורות קצרות קריאייטיב על תמונות כמו באנרים וגרפיקת מדיה חברתית זה בסדר, אבל אם יש לכם פסקאות של טקסט לעצב, נסו את Illustrator או InDesign.

 

מתי כדאי לי להשתמש באילוסטרייטור?

אילוסטרייטור היא מכונה הקסם הווקטורית של Adobe. כלומר כל דבר שנוצר ב-Illustrator ניתן להקטין לקובץ פיצפון כמו Favicon או קובץ עצום כמו שלטי חוצות שעוטפים בניין במרכז תל אביב מבלי לאבד איכות או פיקסול של הקובץ. אפילו לא טיפה. עיצוב שנוצר ב-Illustrator ייראה זהה על כרטיס ביקור או על אוטובוס. וזה מה שהופך את אילוסטרייטור, ללא ספק, לחברה הכי טובה של הלוגו ושל שפה עיצובית כוללת לעסק.

Screen-Shot-2016-08-10-at-12.14.26-PM

כשחושבים פרינט, חושבים אילוסטרייטור. בשימוש בכלים של תוכנה זו אתם יכולים לעצב פריסות בקלות, מגדירים סוג, יוצרים אלמנטים עיצוביים ואפילו ניתן להשתמש בתמונות שנוצרו בפוטושופ. זה באמת המיטב שבשני העולמות. בנוסף, החופש!, סביבת העבודת הגמישה עם משטחי העבודה המרובים פשוט עוזרת לדמיון להשתחרר ולנסות כמה רעיונות שיש לנו בראש בו זמנית, ורק אז להחליט עם איזה כיוונים נרצה להמשיך, כשהכל ממש מול העיניים שלנו.

אילוסטרייטור הוא כלי עוצמתי, אבל בדיוק כמו פוטושופ, יש לו את המגבלות שלו. שימו לב מתי אילוס הולכת להיות הבסטי שלכם, ומתי כדאי לכם לחפש חבר אחר להסתחבק איתו.

השתמשו באילוסטרייטור כאשר..

 • אתם צריכים ליצור לוגו, סמל או קמע למותג. כל צורה וקטורית שנוצרה בעזרת אילוסטרייטור ניתן להשתמש בה לכל גודל, מה שהופך אותה אידיאלית עבור פרוייקטים שצריכים לשמש בדרכים רבות ושונות, חבילות מיתוג למשל, או עיצוב כולל של קמפיינים..
 • אתם רוצים קובץ אחד להדפסה מרובת עמודים, או במידה גדולה מאוד. אילוסטרייטור מושלמת עבור עיצוב פוסטרים, כרטיסי ביקור, פליירים, שילוט, קבצים עם חיתוך צורני (קו חיתוך וקטורי) ועוד..
 • בחירת טיפוגרפיה נכונה ללוגו. לאילוסטרייטור כלים מאוד עוצמתיים להתעסקות בטקסט. ניתן לחפש את הפונט הנכון שלנו בקלות, לשחק עם כל מאפייני הפונט, כל אובייקט טקסט ניתן להפוך אותו לצורה, להגדיל, להקטין, למתוח, ולשנות לכל צורה ודרך שנרצה. מחפשים את הלוגוטייפ המושלם? תתחילו באילוסטרייטור.

השתמשו בתוכנה אחרת כאשר:

 • אתם צריכים לערוך תמונות. אם תמונה נמצאת בשימוש בתוך קומפוזיציה, לאילוסטרייטור יש כמה כלים כדי לערוך את התמונה באופן ישיר. פוטושופ יכול לבצע התאמות מקיפות יותר כמו צבע, ניגודיות ובהירות.
 • אתם צריכים ליצור מסמכים מרובי עמודים. אילוסטרייטור יכול להתמודד עם קבצי עמוד אחד כמו קסם (עמוד אחד מבחינת טקסט רץ, לא משטחי עבודה – עם זה אין לאילוס שום בעיה), אבל מעבר לכך InDesign היא הדרך הנכונה בשל תכונות כמו מספור עמודים, תבניות דף ופונקציונליות פריסת טקסט רץ טובה יותר.

 

מתי כדאי לי להשתמש באינדיזיין?

Adobe פיתחה את InDesign עבור שוק ההוצאה לאור, והוא משמש בעיקר כדי לעצב עיתונים, מגזינים, ספרים, כרזות ועלונים. כמעט כל דבר עם כמויות גדולות של טקסט צריך ללכת באופן ישיר לתוך InDesign.

Screen-Shot-2016-08-10-at-12.22.04-PM

אבל אילוסטרייטור יכול להתמודד עם פריסת טקסט, נכון? כן, אבל אינדיזיין מעיף את זה לרמה אחרת – ועוד קצת. InDesign מאפשר לך הגדרת תבניות מאסטר לעמודים כך שניתן לשמור על שפה עיצובית ומבנה אחיד לאורך המסמך כולו. העמודים ממוספרים באופן אוטומטי וניתן בקלות לארגן או לסדר מחדש את הרצף, לשכפל ולהחליף עמודים. סגנונות טקסט, עמודות, שוליים ועוד מאפיינים ספציפיים עבור דפוס והוצאה לאור. במילים פשוטות, אם טקסט מעורב בסיפור, InDesign יכולה להתמודד איתו בקלות.
InDesign תוכננה מתוך קו מנחה ברור. הנה מתי כן ללכת על הפתרון הזה.

השתמשו באינדיזיין כאשר..

 • אתם צריכים לעצב פרוייקט מרובה עמודים, עם המון טקסט. לפרינט או לדיגיטלי, InDesign בנויה לעבוד עם טקסט, נקודה. אם אתם מעצבים מגזין, חוברת או קטלוג, אתם תעדיפו לבחור באינדיזיין כבחירה הראשונה שלכם. מבין שלושת התוכנות, InDesign בעלת התכונות החזקות ביותר להתעסקות טקסטואלית, דפוס והוצאה לאור, והיא מאפשרת לכם ליצור ספרים אלקטרוניים מדהימים, מגזינים, ופרסומים דיגיטליים ומודפסים אחרים.

השתמשו בתוכנה אחרת כאשר:

 • אתם צריכים לעצב עבודות קטנות יותר (כמו כרטיסי ביקור, פלאייר). אילוסטרייטור יכולה לספק מענה הולם באותה מידה.
 • אתם צריכים לערוך תמונות. יש ל InDesign יכולות בסיסיות בנוגע לעריכת תמונות. Photoshop יכולה לבצע התאמות מקיפות יותר כמו צבע, ניגודיות ובהירות.
 • אתם צריכים לעצב לוגו. InDesign יכולה ליצור צורות מוגבלות, אבל אם אתם צריך לוגו אמיתי מוטמע במסמך שלכם, עצבו אותו קודם ב- Illustrator ולאחר מכן ייבאו אותו.

הכלי הנכון עבור המשימה הנכונה

רוצים תוצר עבודה מצוין? הקפידו להשתמש בכלי הנכון. רוצים תוצר עבודה בועט, מדהים, מפיל ראשים? למדו כיצד לשלב את כל התכונות המובילות של Photoshop, Illustrator ו- InDesign יחד. כל התוכנות האלו יודעות ומתוכננות לעבוד יחד בצורה חלקה בכדי ליצור עיצובים שפשוט משאירים אבק לכל השאר.
לאחר שמצאתם את התוכנה שאתם צריכים עבור הפרויקט, הפכו למומחים בכלים המובילים ובתכונות הייחודיות שלה, כך עבדו ביעילות רבה יותר,בגמישות רבה יותר, ותגיעו לתוצאות מדהימות יותר. בהצלחה!

MONDO

MONDO

מונדו הוא משרד פרסום וסטודיו לעיצוב לוגו, מיתוג עסקי, בניית אתרים, קריאייטיב, עיצוב גרפי ודפוס, פיתוח אפליקציות, אתרי רישום לאירועים, עיצוב משרדים עם תשוקה לעיצוב ייחודי. עיצוב אחר, בולט, מאופיין, עם נוכחות. אנו מצטיינים בשימת דגש על הפרטים הקטנים ביותר,עם רמת דיוק מושלמת והבנה רחבה של עולם העיצוב והטכנולוגיה, ללא התפשרות ובלי קיצורי דרך.

מה דעתכם בנושא?

About Me

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה.

Recent Posts

Follow Us

Weekly Tutorial

Sign up for our Newsletter

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit